Co to jest homeopatia – na czym polega i jak z niej korzystać?

Coraz częściej można spotkać się z takim pojęciem jak homeopatia. Wiele osób nie jest w stanie go rozszyfrować i orientuje się jedynie, że wiąże się ono ze zdrowiem. Co oznacza homeopatia i w jaki sposób działają homeopatyczne leki? Dlaczego warto ją stosować w codziennym życiu?

Homeopatia to metoda leczenia, która opiera się na ziołolecznictwie (czyli wykorzystaniu ziół w leczeniu), ale również na użyciu innych substancji naturalnych w formie minerałów lub pochodzenia zwierzęcego. Stosując ją, przyjmujesz substancje wielokrotnie rozcieńczone, które w większych dawkach wywoływałyby objawy wskazujące na chorobę, ale w mniejszej mają działanie lecznicze.

Krótka historia homeopatii

Pierwsze homeopatyczne leki zaczęły powstawać już na przełomie XVIII i XIX wieku. Za twórcę homeopatii uważa się lekarza Samuela Hahnemanna. Podczas tłumaczenia jednej z medycznych książek natrafił on na rozdział dotyczący leczenia malarii z wykorzystaniem chininy. Chociaż był zdrowy, wypróbował on na sobie jej większą dawkę i okazało się, że wywołała u niego objawy wskazujące na malarię. Na tej podstawie wywnioskował, że różne substancje mogą leczyć określone objawy u osoby chorej, jednocześnie wywołując je u osoby zupełnie zdrowej.

Homeopatia: leki a schorzenia

W leczeniu wielu schorzeń pomocna jest homeopatia. Leki naturalnego pochodzenia mogą być stosowane przy katarze siennym i infekcji ucha, wysokim ciśnieniu krwi, alergii i zapaleniu skóry. Znany jest również wpływ homeopatii na poprawę zdrowia psychicznego (minimalizuje stres i uspokaja lęki). Niektórzy lekarze polecają tę formę leczenia jako uzupełnienie innych terapii związanych z podawaniem klasycznych, chemicznych środków farmakologicznych.

Czy homeopatyczne leki są bezpieczne?

Stosowanie leków homeopatycznych jest bezpieczne. Ich niepożądany wpływ na zdrowie należy do rzadkości. Zachowując odpowiednie proporcje, możesz je stosować bez względu na wiek. Są także bezpieczne dla kobiet w ciąży. Jednak w każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie gdy jesteś uczulony na określone substancje lub stosujesz inne leki, które mogą wchodzić w reakcje z substancjami zawartymi w środkach homeopatycznych.

Stosowanie homeopatii na świecie

Szacuje się, że z homeopatii korzysta prawie 400 milionów ludzi na całym świecie, a ponad 200 tys. lekarzy poleca ją w swojej codziennej praktyce. W przyszłości ta metoda może być stosowana do coraz większej liczby schorzeń. W wielu krajach zakup środków homeopatycznych jest już refundowany. W ten sposób coraz szybciej rozwija się homeopatia. Leki stosowane w jej ramach są uznawane za niezwykle skuteczne, z czego wynika jej duża popularność.

Kategorie
Zdrowie