Dlaczego warto zaopiekować się kotem?

Koty są niezwykłymi zwierzętami. Ich obecność w domu wpływa na wiele aspektów naszego życia takich jak między innymi zdrowie, samopoczucie czy stan psychiczny. Poniżej znajdziecie kilka najważniejszych powodów by zaopiekować się kotem.

Zdrowie

Przeprowadzone w ostatnich latach badania wykazały, że osoby opiekujące się zwierzętami, bardziej dbają o stan własnego zdrowia niż pozostałe osoby. Z kotami nie trzeba, co prawda wychodzić codziennie na długie spacery jednak ich obecność w domu zmusza domowników do znacznie większej aktywności.

Udowodniono ponadto, że psychiczna więź łącząca kota z jego opiekunem ma dobry wpływ na samopoczucie i jest w stanie skutecznie poprawić nastrój. Naukowcom udało się wykazać, że, stały kontakt z kotem może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Zwierzęta, a koty w szczególności mają także bardzo pozytywny wpływ na długość i jakość snu.

Samoocena

Naukowcy sprawdzali również jak mocna tworzy się więź między opiekunem a zwierzęciem. Okazuje się, że wielu przypadkach ludzie byli w stanie znieść wiele poświęceń dla swoich pupili. Zwierzęta odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę i zaspokają jedną z najważniejszych potrzeb – opiekując się zwierzęciem czujemy się potrzebni i ważni. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku ludzi starszych i mieszkających samotnie. Opieka nad kotem może też pomóc w nawiązywaniu nowych znajomości zwłaszcza z innymi miłośnikami kotów.

Walka ze stresem

W dzisiejszych czasach bardzo często znajdujemy się w sytuacjach stresowych. Dlatego tak ważne jest by umieć sobie radzić w trudnych momentach. Okazuje się, że obecność kota w domu znacznie obniża poziom stresu. Naukowcy udowodnili, że zwierzę w ciężkim dla nas momencie może udzielić podobnego wsparcia, co ludzki przyjaciel.

Codzienne obowiązki związane z opieką nad kotem nie pozwalają również zatracić się całkowicie w problemach i choć na kilka chwil o nich zapomnieć. Trzeba przecież pamiętać o wielu drobnostkach na przykład o nakarmieniu pupila i o tym, że najlepiej się czuje, gdy np. w kuwecie jest jego ulubiony żwirek Benek.

Terapia

Koty wykorzystuje się w czasie terapii dzieci autystycznych oraz osób cierpiących na demencję starczą. Kontakt z tymi zwierzętami pomaga tym osobom rozwinąć emocje potrzebne w kontaktach międzyludzkich. Dzieje się tak, ponieważ koty w przeciwieństwie do ludzi wysyłają bardzo jednoznaczne i jasne komunikaty. Przyjaźń zwierzęcia jest bezwarunkowa i trwała, dlatego jest tak bardzo bezcenna.

Kategorie
Poradniki