Jak skutecznie i przyjemnie nauczyć dziecko godzin?

Odczytanie odpowiedniej godziny na zegarze sprawia najmłodszym dużą trudność. Często mylą się wskazówki, a cyferki dookoła nich są takie małe, że nie widać między nimi żadnego związku. Zdarza się, że nawet 10-letnie dzieci nie potrafią odczytać godziny na zegarze wskazówkowym, chociaż umiejętność ta znajduje się w obowiązkowym programie szkolnym. Nieraz upływa sporo czasu, zanim nasze pociechy w końcu „załapią”, o co w tym wszystkim chodzi. Trzeba wykazać się dużą cierpliwością i spokojem, ponieważ małe dziecko szybko się zniechęca, jeśli coś mu się nie udaje. Można jednak opanować zegar bez stresu, w krótszym czasie, a nauka ta będzie dla malucha przyjemniejsza, niż w szkole. Jak to zrobić?

W jaki sposób zainteresować dziecko czasem?

Czas dla małego dziecka jest pojęciem abstrakcyjnym. Dobrze jest na samym początku narysować dużą tarczę z cyframi arabskimi i zaznaczyć na niej kilka ważnych dla dziecka wydarzeń dnia. Początkowo zwracamy uwagę tylko na wskazówkę małą. Na przykład na godzinie 12 – obiad (można wkleić lub namalować wspólnie z maluchem talerzyk z ulubionym daniem), na godzinie 7 – bajka, którą czytamy dziecku przed snem itd. Następnie wspólnie porównujemy obrazek z prawdziwym zegarem. W ten sposób maluch stopniowo zaczyna rozumieć pojęcie czasu i sens jego odmierzania.

Kiedy rozpocząć naukę korzystania z prawdziwego zegara?

Nauka ma sens od momentu, w którym dziecko dobrze rozpoznaje cyfry. Ważne jest, aby zegar posiadał dużą tarczę z cyframi arabskimi, nie rzymskimi, ani w żadnym wypadku z kreseczkami, czy kropkami. Wskazówki powinny być długie, aby odległość od cyfry wskazującej godzinę była dokładnie widoczna i jednoznaczna do odczytania przez dziecko.

Jak nauczyć dziecko rozpoznawać godziny na zegarze?

Najlepiej rozpocząć od identyfikacji pełnych godzin (mała wskazówka pokazuje daną godzinę, ale długa w tym czasie musi pokazywać liczbę 12). Następnie, stopniowo wprowadzamy minuty „po”, „wpół do” oraz na samym końcu – „za”. Opanowanie „za” jest najtrudniejsze, ponieważ wymaga umiejętności odejmowania. Dziecko musi się dobrze zastanowić nad tym, że 3:50, to jest „za” 10 minut czwarta. Należy wykazać się dużą cierpliwością, nie wolno się śmiać, ani tym bardziej krzyczeć.

Jaki zegar wybrać do pokoju dziecka?

Model zegara powinien być ściśle dopasowany do wieku i etapu rozwoju dziecka. Dla maluchów wybieramy duże, kolorowe zegary, o ciekawych kształtach, cyfrach arabskich i długich wskazówkach. Mogą być z kukułką lub wiszącym wahadłem (na przykład w postaci ogona kota lub psa). Zegar dla starszaków może mieć na blacie cyfry rzymskie, kropki lub kreski. Najlepiej, jeśli dziecko samo dokona wyboru, według własnego upodobania. W poszukiwaniu odpowiedniego zegara nie trzeba tracić czasu na „bieganie” po sklepach w całym mieście, bardzo wygodnie jest zrobić zakupy wspólnie z dzieckiem, w Internecie. W sklepie Fabryka Form znajdziemy bogatą i ciekawą ofertę zegarów dla dzieci: zarówno dla maluchów, jak i dla dzieci starszych.

Dzięki ładnemu, wybranemu samodzielnie przez dziecko zegarowi ściennemu, abstrakcyjne pojęcie czasu stanie się dla niego bardziej zrozumiałe i łatwiej będzie mu go opanować.

Kategorie
PoradnikiRodzina