Obuwie ortopedyczne

Jeśli nasze stopy dotykają choroby lub jeśli w wyniku wypadku uległy one zniekształceniu należy podjąć działania mające na celu zminimalizować skutki tych zdarzeń.

W celu korekcji czy wspomagania stóp dotkniętych zmianami chorobowymi stosuje się obuwie ortopedyczne. Butów ortopedycznych nie znajdziemy w zwykłym sklepie obuwniczym. Powinny być one wykonywane na specjalne zamówienie, przy zastosowaniu zaleceń przekazanych przez lekarza ortopedę. Aby wykonać tego typu buty należy pobrać miarę stopy. Wykonanie obuwia nie jest najtańsze, koszt to ok. 500 zł. Osoby noszące obuwie ortopedyczne mogą starać się o refundację z NFZ.

Do tego typu obuwia zaliczamy także obuwie redysyjne, które ma zastosowanie stopy końsko-szpotowatej i stopy wydrążonej. Obuwie profilaktyczne mające zastosowanie w zapobieganiu zniekształceń stóp u dzieci. Obuwie, które wyrównuje skrócenie kończyn, umożliwia prawidłowy rozwój kręgosłupa oraz stawów biodrowych.

Do obuwia ortopedycznego zalicza się także wkładki ortopedyczne, ochraniacze i kliny. Wkładki pomagają nam zniwelować ból kończyn, kręgosłupa i bioder. Żeby wkładki były dobrze dobrane należy najpierw wykonać badanie u podologa. Jeśli okaże się, że nasza wada nie jest zbyt duża to możemy zakupić wkładki we specjalistycznym sklepie, jeśli jednak wada jest znaczna a to wówczas powinniśmy tak samo jak w przypadku obuwia, wykonać wkładki na zamówienie. Zazwyczaj bywa, że wkładki dobieramy do butów, które już posiadamy w swojej szafie. Jest to podstawowy błąd. W momencie, gdy wkładki wkładamy do starych butów, które do nich nie pasują, to wkładki tracą swoje właściwości. Należy zatem dobierać buty do wkładek. Największy wpływ wkładki mają na układ kości, a także pomagają korygować wady stóp u dzieci. Mogą one zniwelować rozwijającą się lordozę oraz kifozę. U osób dorosłych taki rodzaj wkładek niosą ulgę w bólach kręgosłupa, a także pomagają w korekcji wady kończyn dolnych.

Zarówno obuwie specjalistyczne, jak i różnego rodzaju wkładki powinniśmy kupować w sklepach specjalistycznych. Najważniejsza jest uprzednia wizyta u lekarza i diagnostyka. Następnie powinien nastąpić zakup lub realizacja na zamówienie. Nie należy decydować się na zakupy w sklepach nieposiadających rekomendacji medycznej.

Kategorie
Zdrowie