Pierwsze zabawki dla niemowlaka. Które z nich będą najlepsze?

Pierwsze zabawki dla niemowlaka powinny być proste. Chociaż na początku dziecko nie będzie używało zabawek, warto dostarczać mu bodźce, które będą wspierały jego rozwój. Noworodek nie będzie umiał wziąć do rączki żadnej rzeczy, niemniej zareaguje na obrazy i dźwięki, lubi także, gdy dotykamy jego ciała. Zatem warto wybierać takie zabawki, które dostarczą mu bodźców dotykowych, wzrokowych i słuchowych.

Zaraz po urodzeniu niemowlę znacznie wyraźniej słyszy wysokie tony. Dlatego też warto do niego mówić, włączać zabawkę z pozytywką, czy też po prostu muzykę. Dobrze mieć także pod ręką przynajmniej kilka grzechotek, które będą wydawać różnorodne dźwięki. Dziecko będzie samodzielnie nimi potrząsać dopiero po upływie kilku tygodni. Na początku jest to zadanie mamy i taty. Im bogatszy będzie świat dźwięków, tym lepiej będzie rozwijał się słuch dziecka. Badania potwierdzają także, że pomaga to w rozwoju intelektualnym i w nauce mowy.

Pierwsze zabawki, przeznaczone do patrzenia

Dziecko zaraz po urodzeniu widzi nieostre obrazy, rozpoznaje je, gdy są od niego oddalone o 30-40 cm. Pierwsze zabawki dla niemowlaka powinny mieć mocne barwy i wzory : czerwone, żółte, białe, czarne, lub niebieskie. Niemniej nie powinny być pstrokate, ponieważ dziecko nie odróżnia od razu wszystkich kolorów. Niestety wiele zabawek nie spełnia tych warunków. Jeśli zatem pragniemy pobudzić wzrok dziecka, udekorujemy otoczenie geometrycznymi, wyrazistymi wzorami. Bardzo dobrym pomysłem będzie umieszczenie w zasięgu oczu dziecka kartki papieru z liniami, które namalujemy czarnym flamastrem. Maleństwo na pewno zainteresuje się takim obiektem.

Pierwsze zabawki, przeznaczone do dotykania

Choni.pl – sklep z zabawkami dla każdego dziecka

Noworodek ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Idealnie wyczuwa różnice pomiędzy puszystym, a gładkim. Dlatego na pewno przydadzą się przedmioty, które będą miały zróżnicowaną fakturę, jak chociażby kocyk wykonany ze sztruksu, kawałków flaneli, lnu i atłasu. Nie należy też przesadzać z liczbą zabawek. Pozwólmy na to, aby dziecko oswoiło się z każdą nową rzeczą. Niech wielokolorowa dekoracja wykonana z figur geometrycznych wisi nad łóżeczkiem przez dwa tygodnie. Później zamieńmy ją na inną.

Kategorie
Poradniki