Ponadczasowe damskie perfumy

W branży perfumeryjnej, podobnie jak to się dzieje w modzie damskiej, wciąż pojawiają się nowe trendy. Najbardziej znane domy mody i pracujący dla nich projektanci zapachów prześcigają się w pomysłach i co rusz wypuszczają na rynek nowe linie zapachowe oparte na coraz to bardziej wymyślnych składnikach. Jedne z nich są bardziej udane i na trwałe zapisują się w historii perfumiarstwa, inne nigdy nie zyskują popularności, ale także mają swoich zagorzałych miłośników. Nie ulega jednak wątpliwości, że na przestrzeni lat powstało kilkadziesiąt zapachów, które pomimo upływu lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a co więcej, kolejne pokolenia zakochują się w ich niepowtarzalnej woni.

Chanel N° 5 – kultowy, ponadczasowy zapach

Nie ma chyba osoby, która by nie znała zapachu tej niemal stuletniej kompozycji zapachowej. Twórcą tego ponadczasowego zapachu był Ernest Beaux, Francuz, którego rodzina zamieszkiwała na dworze carskim Rosji i była między innymi odpowiedzialna za produkcję i dostarczanie na carski dwór perfum. Doświadczenie tam zdobyte pozwoliło kontynuować pracę na zapachami we Francji, do której przeniósł się Ernest na skutek działań wojennych toczących się w Europie. Na stałe osiadł w Paryżu i tam właśnie stworzył swoje największe dzieło, perfumy Chanel N° 5. Premiera zapachu miała miejsce w Boże Narodzenie 1921 roku, ale w sprzedaży znalazł się on dopiero kilka miesięcy później i od razu zdobył uznanie klientów.

Nieśmiertelny zapach, który do dziś zachwyca

Mało kto wie o tym, że legendarne Chanel N° 5 składa się niemal z 80 przeróżnych składników. W skład zapachu wchodzą między innymi aromaty:

– olejek jaśminowy

– stulistna róża

– irys

– olejek sandałowy

– ylang ylang

– aldehydy

Uważa się, że to właśnie znajdujące się w składzie aldehydy są tajemnicą popularności tego wyjątkowego zapachu. Jest w tym sporo prawdy. Perfumy Chanel N° 5 są pierwszymi, w których znalazły one zastosowanie, co więcej, często są również nazywane perfumami aldehydowymi. Czym zatem jest ten zagadkowy składnik. Okazuje się, że jest to łańcuch cząsteczek chemicznych, a im dłuższy on jest, tym lepiej sprawdza się w przemyśle perfumeryjnym. Jest także doskonałym łącznikiem dla pozostałych składników perfum, dlatego tak chętnie wykorzystuje się aldehydy podczas produkcji perfum. W zapachu Chanel N° 5 stanowią one zaledwie 1 procent składu, ale i tak mają dla niego kluczowe znaczenie. Połączenie aldehydów o zapachu kolendry, fiołka i pomarańczy po raz pierwszy w nich użyte, na stałe zostało nazwane nutą aldehydową i pod tą nazwą do dziś funkcjonuje. Legendarne aldehydowe perfumy oczywiście znaleźć można wśród wielu damskich zapachów, jakie oferuje nasz sklep internetowy Perfumy.pl: https://perfumy.pl/pol_m_Perfumy-damskie-151.html
Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą zapachów dla pań.

Kategorie
Uroda