Rozwód – czy warto wnieść o orzekanie o winie?

Zakończenie związku małżeńskiego to zawsze trudne emocje. Często zależy nam więc na tym, żeby rozprawa zakończyła się jak najszybciej. Z drugiej strony jednak czasem konieczna jest walka o swoje interesy oraz dobre imię. Nic więc dziwnego, że osoby decydujące się na rozwód często nie wiedzą jak postąpić.
Zastanawiają się przede wszystkim czy warto zdecydować się na rozwód z orzekaniem o winie. Spróbujmy więc przybliżyć czy i dlaczego warto zdecydować się na taki krok.

Proces sądowy może potrwać

Nie da się ukryć, że zgodny wniosek o nieorzekaniu o winie może przyczynić się do tego, że szybciej zapadnie decyzja o udzieleniu rozwodu. Sprawy, w których orzeka się o winie jednego z małżonków trwają znacznie dłużej, są również trudniejsze emocjonalnie. Musimy bowiem przygotować się na to, że na sali sądowej poruszone zostaną intymne, prywatne kwestie. Konieczne bywa również przesłuchanie świadków, wśród których często znajdują się bliskie nam osoby. Dla wielu małżonków jest to bardzo trudne i stresujące doświadczenie.

Dlaczego więc warto?

Mimo to, czasem warto zdecydować się na orzekanie o winie. Taka decyzja sądu może bowiem przynieść nam korzyści. Przede wszystkim, niewinna strona odczuwa swego rodzaju satysfakcję i zwycięstwo moralne płynące z faktu, że nie jest ona odpowiedzialna za rozpad związku. Co więcej, daje to również prawo do żądania alimentów od strony, która odpowiedzialna jest za zakończenie małżeństwa. To jednak nie wszystko. Niewinny małżonek nie może także zostać obciążony obowiązkiem alimentacyjnym względem winnej osoby. Dzięki temu zyskujemy więc bezpieczeństwo finansowe, które dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Szczególnie, że zakończenie związku małżeńskiego bardzo często oznacza obniżenie standardu finansowego i szereg trudności związanych z podziałem majątku.

Podsumowując, rozwód z orzekaniem o winie bywa męczący, emocjonalnie trudny i czasochłonny. Daje nam jednak wiele możliwości a także satysfakcji moralnej. Czasem więc warto się na niego zdecydować.

Artykuł powstał w konsultacji z https://adwokat-wroclaw.biz.pl/

Kategorie
Poradniki