Spóźniony okres. Czy to ciąża?

Dla większości kobiet spóźniająca się miesiączka jest znakiem, że prawdopodobnie zaszły w ciążę. Wiadomość ta nie zawsze jest radosna. Nieplanowana ciąża może bowiem pokrzyżować wszystkie nasze plany i przekreślić marzenia. Czasem jednak nie warto wpadać w panikę. Spóźniony okres może być bowiem sygnałem wielu innych problemów zdrowotnych a nawet być efektem naszego trybu życia.

Jak sprawdzić czy jestem w ciąży?

Podstawowym i najłatwiejszym sposobem jest wykonanie testu, który kupisz bez problemu w każdej aptece. Pamiętaj, żeby robić go z rana, podczas pierwszej wizyty w toalecie. Wówczas poziom hormonu beta-HCG w moczu jest najwyższy. Jeśli masz wątpliwości co do wyniku testu, lub chcesz mieć pewność, że na pewno wskazał on dobry wynik możesz udać się również na badanie poziomu tego hormonu we krwi.

Dieta, stres, przemęczenie

Czasem zdarza się tak, że spóźniony okres wcale nie oznacza ciąży. Jeśli wynik testu ciążowego lub badania krwi wskazał, że nie doszło do zapłodnienia – pochyl się nad swoim stylem życia. Bardzo często zmęczenie, zbyt restrykcyjna dieta a nawet przemęczenie może doprowadzić do tego, że twój organizm “oszczędzając siły” zaburzy miesiączkowanie.

Problemy hormonalne

Za spóźniającym się okresem mogą stać również liczne problemy hormonalne. Zbyt niskie lub a wysokie poziomy żeńskich hormonów płciowych mogą bowiem doprowadzić do rozregulowania cyklu. To jednak nie wszystko. Na cykl miesięczny wpływ ma także funkcjonowanie tarczycy. Jeśli nie pracuje ona prawidłowo wydzielanie innych hormonów również zostaje zaburzone. Powiedz o swoich problemach lekarzowi, który skieruje cię na odpowiednie badania.

Co jeśli to jednak ciąża?

Wszystko zależy od tego, jak się z tym czujesz. Jeśli cieszysz się na myśl o zostaniu mamą – pozostaje nam jedynie pogratulować. Jeśli jednak z różnych przyczyn ciąża w obecnym momencie stanowi dla ciebie poważny problem – nie bój się szukać pomocy zarówno wśród krajowych organizacji, jak i zagranicznych klinik, w których otrzymasz fachową pomoc.

Artykuł opracowano przy konsultacji z http://aborcja.cz

Kategorie
Zdrowie