Dieta czworonoga – co warto o niej wiedzieć?

Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest zdrowe odżywianie. Często myślimy jednak, że dotyczy to tylko ludzi. Tymczasem psy i koty również potrzebują prawidłowej diety by zachować dobrą formę. Przyjrzyjmy się więc co powinno znajdować się w miskach naszych pupili a czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy im podawać.

Karma dla zwierząt – wybieraj mądrze

Obecnie większość z nas wybiera gotowe karmy mokre i suche. To dobry pomysł, ponieważ są to gotowe posiłki, których skład jest w pełni dopasowany do potrzeb zwierzęcia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie zawsze tak jest – zwłaszcza w przypadku tańszych, marketowych karm. Dlatego uważnie analizuj skład pokarmu – unikaj tych, które zawierają zboża a wybieraj te, które są bogate w mięso.

Zapomnij o dzieleniu się posiłkiem

Jeśli chcesz by twoje zwierzę było zdrowe pod żadnym pozorem nie dokarmiaj go resztkami z obiadu. Zapomnij również o przemycaniu smakołyków ze stołu. Większość dań, które spożywamy zawiera bowiem składniki, które mogą zaszkodzić psu lub kotu. Dlatego też lepiej od samego początku nie przyzwyczajać zwierzęcia do podkradania przysmaków.

Gdy potrzebna jest pomoc lekarza

Czasami mimo starannego wyboru karmy może okazać się, że nasz pupil zmaga się z dolegliwościami takimi jak wymioty, biegunki, osłabienie czy też swędzenie lub zmiany skórne. Może być to dowód na to, że cierpi na alergię i konieczna będzie zmiana sposobu żywienia. Istnieje wiele rozwiązań dla zwierząt cierpiących na alergię, jednakże samodzielne poszukiwanie karmy, która będzie zdrowa dla naszego pupila nie jest dobrym pomysłem. O wiele lepiej skorzystać z pomocy kliniki weterynaryjnej. Doświadczeni lekarze pomogą nam w ułożeniu zdrowej diety.

Podsumowując, karmienie zwierząt nie jest zadaniem trudnym, zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy to w sklepach możemy znaleźć wartościowe, zbilansowane karmy w pełni odpowiadające potrzebom naszych pupili. Warto również być konsekwentnym i unikać dokarmiania czworonoga resztkami ze stołu. Dzięki temu będzie mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją przez długi czas.

Powyższy artykuł powstał przy konsultacji z duowet.net

Kategorie
Poradniki