Rozwód bez orzekania o winie. Kiedy będzie lepszym wyborem?

Decydując się na zakończenie małżeństwa musimy postanowić również, czy chcemy udowadniać który z małżonków był winny rozpadu małżeństwa. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Musimy bowiem mieć świadomość, z czym wiąże się orzekanie o winie.
Kiedy więc lepiej zdecydować się na brak orzeczenia winnego? Czy powinniśmy zdecydować się na prawnika wybierając taki rozwój? Katowice są miastem, w którym adwokaci często biorą udział w takich sprawach. Sprawdźmy, co sugerują osobom chcącym się rozwieść.

Kiedy warto rozważyć rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie to dobre rozwiązanie w przypadku gdy małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą zakończyć wiążąca ich relację. Sprawdzi się w przypadku par, które nie mają dużego wspólnego majątku lub zobowiązań kredytowych. Może być rozwiązaniem również dla rodziców dzieci, warto jednak pamiętać o tym, że brak zgody co do opieki i praw do dzieci może skutkować wydłużeniem postępowania.

Co zyskujemy?

Wbrew pozorom całkiem sporo. Przede wszystkim rozprawy bez orzekania o winie trwają krócej, są również mniej stresujące, ponieważ nie wymagają poruszania wstydliwych spraw prywatnych na sali sądowej. Poza tym, rozwód bez orzekania o winie to również niższe koszty sądowe. Warto również wspomnieć o tym, że byli małżonkowie i ich rodziny często mają w takim przypadku lepsze relacje po rozwodzie. 

Czy zgodne co do rozwodu pary małżeństwa powinny skorzystać z pomocy prawnika?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego z czym wiąże się rozwód. Katowice są miastem, w którym kancelarie często biorą udział również w rozprawach bez orzekania o winie. Pomoc prawnika może bowiem ułatwić napisanie pozwu, zgromadzenie odpowiednich dokumentów i załączników. Wszystko to jeszcze bardziej ułatwi i skróci czas postępowania rozwodowego. 

 

Podsumowując, w przypadku małżeństw, które chcą rozejść się zgodzie i nie mają problemów z podziałem majątku czy ustaleniem kontaktów z dziećmi i wysokości alimentów rozwód bez orzekania o winie to znacznie lepsze rozwiązanie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale również uniknąć stresu. Nic więc dziwnego, że wiele par decyduje się na taki krok. 

 

Artykuł powstał w konsultacji z https://adwokat-wroclaw.biz.pl.

Kategorie
Poradniki