Jak powinna wyglądać dieta w ciąży?

Prawidłowo zbilansowana dieta ma wpływ na dobry stan zdrowia przyszłej mamy oraz prawidłowy rozwój maluszka. Dlatego warto trzymać się kilku prostych zasad odżywiania, które zaprocentują w przyszłości.

Kiedy tylko dowiemy się o ciąży, dobrze jest przyjrzeć się dotychczasowej diecie. Najlepiej sięgać po świeże, naturalne produkty oraz unikać pożywienia, które zawiera konserwanty. W pierwszym trymestrze ważna jest suplementacja kwasu foliowego, a najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę. Z każdym miesiącem płód jest większy i potrzebuje więcej składników odżywczych. Podstawowym budulcem jest białko, a jednocześnie zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne przyszłej mamy do około 3000 kcal.

Które produkty są wskazane?

Podstawę powinny stanowić węglowodany, które dostarczają energii, witamin, składników mineralnych i błonnika. Znajdziemy je w pełnoziarnistym pieczywie, makaronach i brązowym ryżu. Warto sięgać po świeże owoce oraz warzywa,a także świeżo tłoczone soki.

Bogatym źródłem białka, żelaza i wapnia jest mięso, ryby, jaja, orzechy, mleko, rośliny strączkowe. Ważne są również tłuszcze te pochodzenia roślinnego, czyli oleje i oliwa z oliwek, jako na przykład dodatek do sałatek.

Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych oraz cukru, co w nadmiarze może powodować nadwagę przyszłej mamy.

Podobne informacje można znaleźć na stronie http://www.aborcja.cz/ gdzie możemy odnaleźć wiele przydatnych informacji w tym zakresie.

Witaminy w ciąży

Podstawową witaminą, która bierze udział w budowaniu tkanek płodu jest żelazo. Chodzi tutaj zwłaszcza o czerwone krwinki i dlatego przy niedoborze żelaza przyszłej mamie grozi anemia. Najlepszym źródłem żelaza jest chude czerwone mięso, jaja czy szpinak.

Natomiast wapń potrzebny jest do budowy kości płodu. W przypadku, gdy w pożywieniu jest go za mało to dziecko czerpie go z organizmu matki, co osłabia kości i zęby. Dlatego warto spożywać mleko, jogurty, sery czy zielone warzywa.

Nie można zapomnieć i dostarczaniu do organizmu codziennej dawki witaminy C, której organizm sam nie potrafi wytworzyć. Bierze ona udział w prawidłowym wzroście tkanek oraz ułatwia proces wchłania innych składników mineralnych. Źródło to przede wszystkim owoce cytrusowe, pomidory i zielone warzywa liściaste.

Kategorie
Zdrowie