Len to znane od pokoleń naturalne włókno, pozyskiwane z rośliny o tej samej nazwie. Jego właściwości nie tylko estetyczne, ale też lecznicze i oddychające są znane i cenione od pokoleń. Moda na różne tkaniny zmienia się z każdym rokiem, ale len pozostaje tkaniną ponadczasową, która zawsze doskonale wpisuje się w najnowsze trendy, niezależnie od pory roku. Tkanina ta zapewnia bardzo wysoki komfort noszenia, a dzięki swoim unikalnym właściwościom nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Doskonale izoluje skórę przed zimnym i ciepłym powietrze, a do tego nie powoduje podrażnień skóry i niepożądanych reakcji alergicznych. Czym wyróżnia się len i dlaczego cieszy się od lat niesłabnącą popularnością?
Len i jego unikalność
Popularność lnu nie trzyma się żadnych trendów, zupełnie nie jest od nich zależna. Estetyka tej tkaniny doskonale wpisuje się w każdy trend, dzięki bardzo uniwersalnemu zastosowaniu. Mimo to, od kilku lat obserwujemy wyjątkowe zainteresowanie tym włóknem w branży odzieżowej, a jej miejsce na modowych wybiegach wydaje się nie być zagrożone.
Obecne wyroby z lnu nie mają wiele wspólnego z materiałami sprzed dekady. Kiedyś kojarzyły się ze sztywnym materiałem, dość grubym i nie poddającym się ułożeniu i dopasowaniu do sylwetki, dziś dzięki najnowszym technologiom obróbki tego włókna mamy możliwość cieszyć się wyjątkową miękkością i lekkością tkaniny i stosować ją do każdego rodzaju skóry, nawet tej najbardziej wymagającej, jaką jest skóra atopowa, czy skóra noworodka. I nic dziwnego, len ceniony jest za swoje właściwości oddychające i antyalergiczne. Ubranka i pieluszki lniane są bardzo polecane dla małych dzieci już od pierwszych dni ich życia.
Len ma niezwykle szerokie zastosowanie, dzięki swoim właściwościom absorbującym. Ubrania z lnu zapewniają najlepsze warunki dla skóry, która nie poci się niezależnie od warunków atmosferycznych. Znane są również właściwości antybakteryjne tego włókna, za sprawą których na powierzchni tkaniny nie mnożą się bakterie i grzyby, co sprawia że jest ono całkowicie bezpieczne dla każdego rodzaju skóry w każdym wieku i doskonale się sprawdza w różnych aktywnościach fizycznych. Latem możemy liczyć na przyjemny chłód, a zimą na komfortowe ciepło. Tkanina lniana pochłania wilgoć z powierzchni skóry, odprowadzając ją następnie na zewnątrz, a także odbija szkodliwe promieniowanie UV.
Naturalny len
Len jest tkaniną bezpieczną w użytkowaniu i ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Jego produkcja i obróbka są całkowicie neutralne dla środowiska, a tym samym dla zdrowia człowieka i zwierząt. Włókno to pozyskiwane jest z rośliny zwanej lnem, które w specjalnej obróbce uzyskuje swoje wyjątkowe właściwości. W porównaniu do innych włókien naturalnych, len ma znacznie lepsze właściwości oddychające i absorbujące wilgoć, z tego względu jest zalecany dla małych dzieci i skóry skłonnej do podrażnień. Ponadto, len wykazuje niezwykle wysoką wytrzymałość na wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrzne, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia, rozciąganie i detergenty. Oczywiście, jego pielęgnacja powinna być zgodna z zaleceniami producenta, ale stosując się do nich mamy gwarancję, że tkanina będzie nam służyć przez długie lata, a ubrania z lnu będą wielopokoleniowe.
Len jako dodatek do innych włókien
Len posiada wiele cennych właściwości, które są cenione i wykorzystywane do różnych celów. Najbardziej cenione są jego właściwości termoregulacyjne, które sprawiają że ubrania są oddychające, a komfort ich noszenia – bardzo wysoki. Zdarza się, że włókna lnu stosuje się do produkcji tkanin w formie domieszki w celu wzbogacenia ich właściwości. Sam len jest dość drogą tkaniną, a ubrania z jego włókien zalicza się do ekskluzywnych, z tego względu wprowadza się na rynek tkaniny z zawartością lnu, które zwykle mają go w swym składzie 20-50%. Taka ilość tego włókna jest wystarczająca, aby nadać tkaninie pożądane cechy i bardzo charakterystyczny wygląd. Taki duet jest z korzyścią również dla samego włókna lnu, które z zasady jest podatne na gniecenie się i jest materiałem nieco sztywnym. Dzięki dodatkom innych włókien, takich jak bawełna, tkanina staje się mniej podatna na zagniecenia i zyskuje na miękkości i delikatności. Równie często do takiego uszlachetniania tkaniny stosuje się włókna wiskozy, które gwarantują materiałom lekkość i zwiewność, bez wpływu na stopień odprowadzenia wilgoci i termoregulację.