Jaka powinna być miłość?

Przez lata cytaty o miłości dostarczały nam informacji o tym, jak powinien wyglądać idealny związek z drugą osobą. Choć większość z nich można uznać za naiwne lub przesadne – niektóre są w stanie faktycznie zwrócić naszą uwagę na to, co jest w życiu ważne. A jaka powinna być ta idealna miłość? Nie ma tak naprawdę dobrej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy będzie miał swoją własną definicję i ma do tego pełne prawo.

Wszyscy mamy różne doświadczenia w życiu i w różny sposób przekazywana nam była wspomniana miłość. Dlatego też będziemy ją inaczej okazywać, inaczej odczuwać i inaczej o niej mówić. Jesteśmy jednak w stanie wymienić przynajmniej kilka uniwersalnych wartości, z którymi zgodzi się chyba każdy. A jeżeli wydaje nam się, że ich nie rozumiemy – być może przyszedł czas na to, aby coś w swoim życiu zmienić.

O miłość trzeba się starać

Cytaty o miłości bardzo często odnoszą się do tego, że miłość należy traktować jak kwiat – trzeba ją pielęgnować, dbać o nią i upewniać się, że ma wszystko to, czego potrzebuje. Jeżeli o niej zapomnimy lub będziemy ją ignorować to musimy liczyć się z tym, że zwiędnie i nie będziemy już w stanie jej uratować.

Miłość nie powinna być również traktowana jako nagroda za zasługi. Nie powinniśmy wymagać od nikogo wielkich deklaracji i czynów – jeżeli faktycznie go kochamy to kochamy za wszystko to, co już tam jest. Nie potrzebne są nam żadne powody, przekupstwa i obietnice.

Od nikogo nie powinniśmy jej również wymagać i nikogo nie możemy do niej zmusić. Staranie się o miłość drugiej osoby jest dobre, ale należy wiedzieć w którym momencie warto odpuścić – w ten sposób krzywdzimy zarówno tą osobę, jak i siebie samych.

Miłość czyni nas lepszymi

Kolejną mądrą lekcją, której uczą nas cytaty o miłości jest to, że dzięki niej stajemy się lepsi. Nie jest to jednak koniec tej historii, ponieważ posiadanie kogoś, kto kocha nas również motywuje do ciągłego rozwijania się i poszerzania swoich horyzontów. Zdarza się, że sami nie mamy zbyt dużych ambicji i marzeń, a nasze lenistwo po prostu wygrywa. Jeżeli wiemy jednak, że walczymy nie tylko dla siebie – mierzymy o wiele wyżej.

W miłości to dobro tej drugiej osoby często staje się naszym priorytetem i uświadamiamy sobie, że być może od tej pory bardziej zależy nam już na jego szczęściu – niż na naszym własnym. Jedno jest tutaj pewne – same słowa i wyznanie miłości to dopiero początek historii, która będzie o wiele bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Warto zaryzykować i nie żałować później niewykorzystanych okazji.

Kategorie
Rodzina