Sposoby leczenia niepłodności

Pomimo, iż widzimy dzisiaj tendencje do rezygnowania z posiadania rodziny – wiele par w dalszym ciągu chce stać się rodzicami. Na ten krok decydujemy się najczęściej po 30 roku życia, gdy jesteśmy już pewni swojego stanowiska pracy oraz osoby, z którą chcemy to dziecko posiadać. Wtedy zwykle rezygnujemy z dotychczasowych metod zabezpieczania się i zaczynamy starać się o dziecko. Niestety może zdarzyć się, że po wielu miesiącach prób uświadomimy sobie, że nie będzie to wcale takie proste i potrzebujemy dodatkowej pomocy.

Trudności z zajściem w ciąże mogą wynikać z bardzo wielu aspektów – genetyki, problemów zdrowotnych, złego stylu życia. W niektórych przypadkach może okazać się, że wystarczy tylko lepiej o siebie zadbać lub skorzystać z suplementacji i po kilku miesiącach uda nam się faktycznie zajść w ciąże. Czasami jednak mogą minąć lata, a my nie osiągniemy oczekiwanego rezultatu. Wtedy należy rozważyć posiadane opcje. Będzie to między innymi zabieg in vitro.

Czym charakteryzuje się in vitro?

Procedura ta nie jest nowa i skorzystało z niej już wiele zadowolonych par zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Najlepiej sprawdzi się ona np. u kobiet walczących z endometriozą lub par zmagających się z niepłodnością idiopatyczną. To w tych przypadkach zauważa się najwyższą skuteczność in vitro. Leczenie niepłodności nie jest jednak proste, a do zakwalifikowania się do przeprowadzenia in vitro potrzebne jest przejście przez kilka etapów, które udowodnią nasze przygotowanie zarówno pod względem zdrowotnym, jak i psychicznym.

Ryzyko związane z zabiegiem

In vitro, jak każdy inny zabieg, wiąże się z ryzykiem niepowodzenia. W tym przypadku jest to jednak o wiele bardziej stresujące, gdyż dochodzi do tego ogromne zaangażowanie emocjonalne ze strony obu potencjalnych rodziców. Każda kobieta musi mieć też świadomość restrykcji, których będzie musiała przestrzegać.

Należy bezwzględnie zrezygnować z wszelkich używek i przejść na zdrową dietę. Kobieta musi regularnie przyjmować wskazane leki i dbać o wystarczające nawodnienie organizmu. Choć zalecana jest aktywność fizyczna to należy jednak unikać wzmożonych ćwiczeń, które mogą narazić organizm na zbyt duże obciążenie. Od tego momentu bardzo wiele decyzji w życiu danej kobiety będzie uzależnione od zaleceń lekarza. A w momencie, gdy zabieg in vitro nie zadziała – możemy zawsze powtórzyć go po raz kolejny. Jeżeli jednak kilkukrotnie nie przyniesie on rezultatów być może warto będzie zacząć zastanawiać się nad procesem adopcji. Zabieg in vitro warto przeprowadzić u specjalistów. W Katowicach można polecić klinike leczenia niepłodności ZIęba Clinic.

Kategorie
Zdrowie