Jak przygotować psa na przełom nowego roku?

Już niedługo grudzień a wraz z nim koniec roku i związane z tym szaleństwo zabaw sylwestrowych. Choć z roku na rok rośnie liczba ludzi, którzy nie strzelają petardami i tak jest to bardzo trudny czas dla naszych pupili. Sprawdź w jaki sposób możesz uspokoić swojego psa i dlaczego warto to zrobić.

Dlaczego pies boi się petard?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Psy mają doskonały słuch, przez co odgłosy wystrzeliwanych fajerwerków są dla nich zwyczajnie nie do zniesienia. Poza tym wszechobecne huki i błyski dezorientują psa i sprawiają, że jest niespokojny. Psy w tym trudnym dla nic dniu często popiskują, nie mają apetytu, chowają się w zakamarki. Nierzadkie są także sytuacje, kiedy przerażony pies zrywa się ze smyczy i gubi.

Zabezpiecz psa przed zgubieniem

W sylwestrowy wieczór pies koniecznie powinien mieć na swojej obroży adresówkę. Wybierz również mocną, solidną smycz. Na spacer warto wyjść około 21. Zadbaj o to, by był długi i męczący dla psa. Dzięki temu może udać się mu zasnąć zanim za oknami rozlegnie się kanonada fajerwerków. Najlepiej, aby w sylwestrową noc pies spacerował z osobą, którą słucha.

Zadbaj o mieszkanie

W czasie sylwestrowej nocy musisz szczególnie zatroszczyć się o swoje mieszkanie. Przede wszystkim szczelnie pozamykaj okna, poza tym dbaj o to, by były zasłonięte roletą lub kotarą. Dodatkowo tego dnia unikaj ciszy. Włącz film w telewizji lub ulubioną muzykę. Znane psu, domowe dźwięki mogą pomóc w zagłuszaniu huku petard a przy tym sprawią, że poczuje się “jak zawsze” co z pewnością go uspokoi.

Leki? Tak, ale nie na własną rękę

Na forach dla miłośników psów możemy znaleźć wiele porad na temat tego jakie leki uspokajające podawać zwierzakowi, który boi się petard. Pod żadnym pozorem nie należy się do nich stosować. Po pierwsze, nie wszystkie preparaty przyjmowane przez ludzi nadają się do podania zwierzęciu. Co więcej, trudno prawidłowo obliczyć dawkowanie. Jeśli więc uważasz, że twojemu psu przyda się farmakologiczne wsparcie, koniecznie odwiedź dobrego weterynarza.

Artykuł opracowany dzięki konsultacji z http://duowet.net/.

Kategorie
Poradniki