Mycie okien bez smug? To możliwe!

Mycie okien często traktowane jest jako jeden z najgorszych obowiązków domowych, a niektórzy zmuszają się do jego wykonania tylko raz w roku. Jest to jednak zdecydowanie za rzadko, by cieszyć się lśniącymi, czystymi szybami. Jednak nie można się dziwić wszystkim tym, którzy tego unikają – mycie okien jest związane z ryzykiem powstania smug i trudnych do usunięcia zacieków. Jednak myjąc szyby w odpowiedni sposób i wybierając właściwe środki czystości, można uchronić się przed takim stanem rzeczy.

Okna bez smug – czy to możliwe?

Okna bez smug to marzenie każdej osoby, która wie, że nie ma nic tak bardzo zdradliwego, jak promienie słoneczne wpadające do pokoju podczas dnia. Takie oświetlenie pokaże każdą skazę na oknie i sprawi, że będzie ono prezentować się tak, jakby nie było nigdy myte. Smugi jednak nie są niepokonanym przeciwnikiem – po prostu trzeba znać techniki radzenia sobie z nimi.

Prócz samego umycia okna liczy się także kilka czynników, które wpływają na ostateczny efekt. Wśród ważniejszych można wymienić to, czym te okna się myje. Zdecydowanie można tutaj polecić szmatki z mikrofibry. Są one obecnie ogólnodostępne i przystępne cenowo. Do wypolerowania można z kolei użyć gumowej ścierki, która po zmoczeniu staje się miękka i elastyczna – świetnie niweluje ona wszelkie zacieki.

Kolejnym sposobem na idealnie czyste okno bez smug jest pilnowanie aby woda, której się używa, pozostawała czysta oraz kolejność sprzątania – jeżeli wcześniej myło się za pomocą gąbki ramy okna, to po tej czynności czas wymienić wodę w misce na świeżą. W innym wypadku będzie się po prostu przenosiło brud „z miejsca na miejsca”, co zniweczy wysiłki i znacznie przedłuży cały proces.

Czym myć okna?

Do mycia okien można użyć wielu specyfików – zarówno domowych środków czystości, jak i tradycyjnych preparatów ze sklepu. Świetną alternatywą dla obu tych rozwiązań jest zaopatrzenie się w ekologiczny płyn do mycia szyb. Jest on bezpieczny dla środowiska, a jednocześnie jest w stanie w kilka chwil doprowadzić okna do idealnego stanu.

Okna można myć już nie tylko ręcznie z użyciem ścierki, ale także z zastosowaniem nowocześniejszych narzędzi. Obecnie na rynku można znaleźć takie urządzenia jak odkurzacz do mycia okien, który niemalże wyręcza w myciu. Takie urządzenie samo zbiera wodę oraz pozostawia okno suche, a co ważniejsze, bez smug! Prócz odkurzaczy dostępne są też elektryczne myjki, w tym myjki samojezdne, których nawet nie trzeba trzymać w ręce. Przyklejają się one bezpośrednio do szyby i polerują okno na błysk. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne i na pewno sprawdzi się w niejednym domu.

Kategorie
Poradniki