Lalka dla dziecka – ponadczasowa zabawka!

Lalka to prawdopodobnie najstarsza zabawka na świecie. Figurki przedstawiające małe postacie ludzkie można znaleźć wśród archeologicznym zabytków wszystkich znanych kultur. Lalki wykonane z patyków, potem z wypalanej gliny, z wosku, ze szmatek, skóry i wreszcie z porcelany, towarzyszyły dzieciom jak świat długi i szeroki.

Lalki służyły i służą także dorosłym. Są modelami do nauki rzeźby i rysunku, piękną ozdobą półek w salonie czy obiektem kolekcjonerskim. Do tych ról dzieci potrafią dodać nieskończenie wiele wymyślonych przez siebie – lalka może być superbohaterką, nauczycielką, córką albo mamą, ale przede wszystkim, lalka jest dla dziecka najlepszą przyjaciółką, która zna wszystkie jego sekrety i która zawsze go rozumie.

Dzisiejsze lalki dla dzieci są bardziej różnorodne niż kiedykolwiek – wykonane z różnych materiałów, produkowane są w różnej wielkości, począwszy od maleńkich laleczek idealnych do miniaturowych domków dla lalek, poprzez lalki typu Barbie, lalki bobasy wielkości prawdziwego niemowlęcia lub niewiele mniejsze, aż po duże lalki wielkości powyżej 50 cm. Niektóre, prowadzone za rączkę, potrafią chodzić, inne mówić, płakać, a nawet robić siusiu.

Jak wybrać lalkę do zabawy?

Lalka jest prawdopodobnie najbardziej uniwersalną zabawką na świecie. Każdy z nas na jakimś etapie życia bawił się lalkami – niezależnie od naszego wieku i płci. Także chłopcy lubią zabawę lalkami, dzięki którym mogą się bawić na przykład w szkołę lub w dom. Z tego też powodu lalka jest jednym z najchętniej wybieranych prezentów dla dzieci. Spytaliśmy eksperta ze sklepu linkbaby.pl, jaką lalkę wybrać, by mieć pewność, że prezent będzie udany.

Wiele zależy od wieku dziecka – tłumaczy ekspert. – Maluchy nie rozwinęły jeszcze w pełni tak zwanej małej motoryki, dlatego dla małych dzieci powinniśmy wybierać lalki o prostych kształtach, które łatwo chwycić. Dla rocznego dziecka możemy wybrać lalkę przytulankę, wykonaną z miękkich materiałów. Dzięki temu lalką nie można się uderzyć, jest ona także dużo lżejsza niż lalki z materiałów twardych. Roczne dziecko będzie mogło ją wszędzie ze sobą zabrać, ukochana przytulanka będzie mogła być towarzyszem spacerów i podróży.

Lalka – towarzysz nauki

Dla starszych dzieci wybierajmy lalki o bardziej realistycznym wyglądzie. W wieku do czterech lat doskonale sprawdzą się lalki bobasy, później, warto uzupełnić półkę z zabawkami o lalkę przedstawiającą dorosłego.

Mniej więcej od piątego roku życia zabawy dzieci nabierają bardziej narracyjnego charakteru – mówi ekspert ze sklepu linkbaby.pl. – Warto sprezentować dziecku lalkę o wyglądzie osoby dorosłej, na przykład reprezentującą jakiś zawód. Wchodząc w różne role – lekarza, nauczyciela, astronauty – dziecko nabiera pewności siebie.

Jeśli dziecko ma już kilka lalek, warto, by następna pełniła dodatkowe funkcje, na przykład była lalką do nauki. Dla młodszych dzieci możemy kupić lalkę do nauki ubierania się, na przykład zapinania ubranek na zamek błyskawiczny czy guziki. Lalki pomagające w nauce mówienia nie tylko same mówią, ale też nagrywają głos dziecka. Dla starszych dzieci możemy wybrać lalkę, która potrafi na przykład liczyć albo mówić po angielsku.

Zabawa jest bowiem jest jedną z naturalnych potrzeb każdego człowieka. Bawią się nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe – jednak to zabawy dzieci są najbardziej twórcze. Angażując wyobraźnię, dzieci tworzą własny świat, w którym przeżywać mogą najbardziej niesamowite przygody. Lalka jest najczęstszym towarzyszem tych przygód, inspiruje i zachęca do zabawy. Dzięki dziecięcej wyobraźni lalka bowiem ożywa i staje się najlepszym przyjacielem.

Kategorie
Rodzina