Zabawki dla dzieci – frajda, rozwój i edukacja

Teacher and kids group during music lesson in preschool

Jako rodzice chcemy zapewnić swoim dzieciom wszystko, co najlepsze. Dlatego staramy się organizować im czas tak, aby mogły dobrze się rozwijać i mieć frajdę z zabawy oraz nauki. Dużą pomoc stanowią zabawki dla dzieci dostępne na rynku. Które z nich wybierać, aby mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy?

Angażujące uwagę zabawki muzyczne

Warto obserwować dziecko i zastanawiać się jakie zabawki są dla niego najbardziej interesujące. Niektóre z nich świetnie rozwijają inteligencję przestrzenno – wizualną, a inne umiejętności motoryczne. Dla malucha, który z każdym dniem staje się coraz bardziej samodzielny, bardzo istotna staje się celowa zabawa. Czuje ono satysfakcję, kiedy widzi rezultat swojego zaangażowania. Kiedy pozwalamy dziecku na samodzielną zabawę, rozwijamy jego pewność siebie i zachęcamy do dalszych starań. Część rodziców zauważa, że bardzo dobrym wypełnieniem wolnego czasu są zabawkowe instrumenty, które pozwalają rozwijać dziecku słuch muzyczny. Dziecko uczy się generowania dźwięków i zauważa, że wywołują one reakcję emocjonalną. Jakie instrumenty muzyczne dla dzieci będą odpowiednie i dopasowane do ich możliwości? Częstym wyborem stają się cymbałki lub kolorowe pianino. Dużą popularnością cieszą się również bębny czy niewielka perkusja. Niektóre maluchy są bardzo zaabsorbowane tą formą zabawy. Taka muzyczna zabawka staje się prawdziwym pretendentem do ulubieńców, spychając na boczny tor wszystko inne.

Wspólnie spędzany czas i znaczenie kształtowania samodzielności

Etap przedszkolny to bardzo dobry moment na kształtowanie jego zainteresowań. Każde dziecko jest inne i wymaga odpowiedniego kierunkowania. Niektóre maluchy dość szybko pokazują nam swoje predyspozycje, część z nich może sprawiać, że poczujemy prawdziwą, rodzicielską dumę. Warto pozwolić dziecku na pewną miarę samodzielności. Im jest ono starsze, tym lepiej i chętniej będzie organizowało sobie czas. Małe dzieci potrzebują sporo naszej atencji i dobrze jest im zapewnić swoją uwagę. Nasze pochwały mają istotne znaczenie dla ich rozwoju i zachęcają do samodzielności. Jeśli poświęcimy odpowiednio dużo czasu na wspólną zabawę i rozmowy, z pewnością za jakiś czas zauważymy tego pozytywne rezultaty.

Kategorie
Rodzina