Czym jest aport i jakie ma zastosowanie?

Zakładanie oraz prowadzenie spółki wiąże się z koniecznością poznania licznych przepisów prawa oraz pojęć, które dotyczą tego rodzaju podmiotu prawnego. Jednym z tych, które warto znać jest aport. Sprawdźmy więc czym jest i jakie ma zastosowanie.

Aport czyli niepieniężny wkład w spółkę

Większość z nas uważa, że wspólnicy, którzy decydują się na założenie spółki muszą wnieść wkład pieniężny, który pozwala na zgromadzenie kapitału zakładowego. Tymczasem to nie do końca prawda. Wkład w spółkę może mieć bowiem również formę niepieniężną. W takim przypadku mówimy właśnie o aporcie. Co może stanowić aport? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo szeroka – może być to bowiem zarówno nieruchomość, prawo do wynajmu lokalu, ruchomości takie jak komputery lub samochody a także przedsiębiorstwo lub jego część.

Kiedy możemy skorzystać z takiej możliwości?

Warto jednak mieć świadomość, że wniesienie wkładu w formie aportu nie zawsze jest możliwe. W sytuacji, w której umowa spółki zawierana jest przez internet niestety nie mamy takiej możliwości. Umowa musi być bowiem potwierdzona przez notariusza. Bardzo ważne jest również dotrzymywanie terminów. Przepisy wymagają bowiem aby aport został wniesiony przed rejestracją spółki w rejestrze przedsiębiorców tudzież przed rejestracją podwyższenia kapitału zakładowego.

O czym warto pamiętać?

Jeśli decydujemy się na niepieniężny wkład w spółkę niezwykle ważne jest aby na umowie znalazł się dokładny opis wnoszonego wkładu, dane wspólnika a także informacja na temat wartości wkładu oraz również liczbę i wartość nominalną otrzymanych w zamian za wkład udziałów.
Pamiętajmy również o tym, że przepisy prawa wymagają złożenia oświadczenia, w którym znajdą się informacje na temat tego, czy wkład na pokrycie kapitału zakładowego został wniesiony. Oświadczenie powinno zostać złożone razem z wniosek o rejestrację spółki bądź podwyższenia kapitału zakładowego.

Podsumowując, warto wiedzieć czym jest aport i kiedy możemy skorzystać z tego rozwiązania. Dla bardzo wielu potencjalnych wspólników możliwość wniesienia wkładu w formie niepieniężnej jest bowiem bardzo atrakcyjną propozycją.

Artykuł powstał w konsultacji z http://www.spolka-w-organizacji.pl/.

Kategorie
Poradniki