Jakich błędów nie popełniać karmiąc psa

Każdy dba o swojego zwierzaka jak tylko potrafi najlepiej. Chce, aby był zdrowy i pełen energii. Podstawową sprawą jest odpowiednia dieta, o czym zdarza się zapomnieć lub zepchnąć na dalszy plan. Musi zwrócić uwagę na jakim etapie rozwoju jest nasz psiak, ponieważ inaczej będzie się odżywiał szczeniak, a inaczej dorosły pies lub suczka w ciąży.

Czego unikać w diecie psa

Największy problem jaki się pojawia o młodych zwierzaków, bo już w pierwszym roku życia to nadwaga. Oczywiście wraz z wiekiem rośnie liczba psów zmagających się ze zbyt dużą wagą. Niestety jest to powszechny błąd jaki popełniają właściciele, którzy nie potrafią odmówić dodatkowej porcji swoim pupilom.

Jeśli chcemy uchronić psy przed otyłością należy przestrzegać dziennego zapotrzebowania energetycznego i nie przekraczaniu dziennej zalecanej porcji. W przypadku psów jest to maksymalnie dwa posiłki dziennie, a w przypadku karm pełnoporcjowanych nie wymaga się podawania dodatków. Natomiast jeśli chcemy podać pupilowi smakołyk trzeba go wliczyć w dzienną sumę kalorii.

Kolejny grzech właścicieli psów to bazowanie podczas przygotowywania posiłków na mięsie. Niestety takie posiłki często podawane wywołują u psów niedobory minerałów (wapń, fosfor, miedź) i witamin (np. A czy D). Bardzo niebezpieczne może okazać się podawanie surowego mięsa, ponieważ to duże ryzyko zakażenia bakteriami Salmonelli, pasożytami czy grzybami.

Niestety bardzo często zapominane są podroby, a to doskonałe źródło białka i tłuszczu. Pełnowartościową dietę dla psa stanowi połączenie podrobów z tkanką mięsną oraz składnikami roślinnymi. Zboża oraz inne składniki pochodzenia roślinnego dostarczają wielu składników odżywczych.

Zdecydowanie należy unikać podawania kości w całości lub e dużych kawałkach. Nie dostarczają one żadnych wartości odżywczych, ponieważ nie są trawione. A ponadto narażają psy na złamania zębów, zadławienia czy niedrożność jelit.

Artykuł opracowano dzięki zaczerpnięciu konsultacji z http://duowet.net/.

Kategorie
Poradniki