Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, który powinien wiązać się z baczną obserwacją swojego ciała. Niektóre z dolegliwości, są bowiem związane z całkowicie naturalnymi zmianami hormonalnymi, inne zaś powinny stać się przyczyną niepokoju, ponieważ są sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się ze zdrowiem matki lub dziecka. Sprawdźmy więc na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Krawienie z dróg rodnych
To objaw, który powinien zmobilizować nas do jak najszybszej wizyty u lekarza. Może bowiem oznaczać zarówno początek poronienia, odklejające się łożysko, jak i ciążę pozamaciczną, która jak wiadomo jest zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiety. Wyjątkiem są niewielkie plamienia zauważalne zazwyczaj w 12 -13 dniu po zapłodnieniu. Dla wiele kobiet są one wówczas normalnie występującą, skąpą miesiączką (w tym czasie często nie podejrzewamy jeszcze zajścia w ciążę).
Bóle brzucha
To kolejny sygnał, który może świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Ból w dolnej części podbrzusza, może oznaczać rozpoczęte poronienie, infekcję dróg rodnych, która może zagrażać zdrowiu płodu lub też ciążę pozamaciczną. Do lekarza warto udać się nawet jeśli dolegliwości bólowe nie są nasilone.
Polecamy również artykuł o tym jaki szpital wybrać do porodu.
Swędząca lub żółta skóra
Jeśli ciężarna kobieta w drugim trymestrze ciąży obserwuje, że jej skóra jest zażółcona lub zmaga się z ciągłym uczuciem swędzenia skóry – jak najszybciej powinna zgłosić problemy te swojemu lekarzowi. Mogą być to bowiem objawy cholestazy ciężarnych. O ile dla ciężarnej kobiety nie stanowi to większego zagrożenia, o tyle może doprowadzić do powstania wad płodu a nawet przedwczesnego porodu.
Niepokojące zmiany w ruchach płodu
Rozwijające dziecko powinno się ruszać. Średnio, matka wyczuwać powinna około 10 ruchów malucha w trakcie godziny. Jeśli liczba ta drastycznie maleje lub też ruchy są całkowicie nieodczuwalne może to oznaczać, że z płodem dzieje się coś niepokojącego. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej udać się do szpitala, który skontroluje tętno płodu oraz wykona badania diagnostyczne.
Artykuł przygotowany w konsultacji z http://www.aborcja.cz.