Pierwsza miesiączka – czy warto się jej obawiać?

Pierwsza miesiączka wzbudza wiele wątpliwości u młodych kobiet, które nie do końca wiedzą, czego mogą się spodziewać. Z jednej strony czują radość i podekscytowanie, z drugiej z kolei niepokój oraz narastające pytania. Warto wiedzieć, że pierwszy okres nie jest niczym strasznym i u każdego wygląda nieco inaczej, dlatego nie powinny zrazić Cię opowieści starszej koleżanki czy siostry. Każda kobieta jest inna, jak również nieco inne są zmiany zachodzące w organizmie każdej kobiety. Przed pierwszą miesiączką należy poznać odpowiedzi na dwa najczęściej zadawane pytania.

Jakie są objawy pokwitania i kiedy należy się ich spodziewać?

Przed pierwszą miesiączką w organizmie nastolatki dochodzi do wielu zmian. Krwawienie jest jednym z etapów pokwitania, a wiek, w którym zaczynamy miesiączkować, uwarunkowany jest wieloma czynnikami, takimi jak budowa ciała, jego masa, dieta, stan zdrowia oraz predyspozycje genetyczne. Pierwszym objawem pokwitania, który należy wyróżnić, jest bardzo szybki przyrost długości działa. U dziewczyn występuje on zwykle pomiędzy jedenastym a dwunastym rokiem życia, u chłopców nieco wcześniej. Po tym tak zwanym skoku pokwitaniowym zaczynają rosnąć piersi, a brodawki unoszą się ku górze. Dodatkowo młode kobiety mogą zaobserwować u siebie rozwój owłosienia w okolicach intymnych oraz pod pachami. Zbliżający się wielkimi krokami pierwszy okres może zwiastować również biała wydzielina z pochwy, która jest związana z działaniem hormonów płciowych oraz obecnością prawidłowej flory bakteryjnej w okolicy pochwy. Tuż przed pierwszym krwawieniem mogą pojawić się bóle w podbrzuszu, zmęczenie oraz osłabienie, a także nudności czy problemy z koncentracją.

Jak dobrze przygotować się na pierwszą miesiączkę?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w dobrej jakości środki higieniczne, które okażą się niezbędne podczas każdego okresu. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, na przykład podpaski czy cenione również przez młode kobiety tampony O.B. Gwarantują one uczucie komfortu przez cały dzień, a także nocą. Są bardzo chłonne, a ich aplikacja nie powinna sprawiać problemu. Należy pamiętać, aby wybierać sprawdzone środki higieniczne pochodzące z dobrych źródeł. Będą one w stanie zapewnić nie tylko komfort noszenia, ale także bezpieczeństwo dla młodego organizmu. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów tamponów o zróżnicowanej chłonności – warto obserwować swoje krwawienia, aby dopasować rozwiązanie odpowiednio do konkretnych potrzeb. Dowiedz się więcej: https://www.myob.pl/pierwsza-miesiaczka-objawy-i-przygotowanie

Kategorie
Zdrowie