Rodzaje blizn i metody ich usuwania. Jak zlikwidować blizny zanikowe, przerostowe lub bliznowce?

Blizny to rodzaj niedoskonałości, który możemy nabyć w każdym wieku, np. na skutek przebytych chorób, urazów, wypadków czy zabiegów operacyjnych. Niestety, stanowią bardzo duży problem nie tylko pod względem estetycznym – bardzo często powodują ból czy nawet pewne dysfunkcje w okolicy ciała, w której się znajdują. Może też zdarzyć się, że zmienią kolor lub zaczną pękać pod wpływem temperatury. Czym charakteryzują się podstawowe rodzaje blizn? I jak zlikwidować blizny zanikowe, przerostowe lub bliznowce? Wraz ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie przedstawiamy najważniejsze informacje na temat usuwania blizn!

Podstawowe rodzaje blizn

  • Bliznowce (keloidy) – stanowią je zgrubiałe i zaczerwienione narośla, które powstają przez nadmierną produkcję kolagenu przez fibroblasty. W trakcie powstawania mogą swędzieć i z czasem jeszcze bardziej się powiększać. W wielu przypadkach bliznowce ograniczają zakres ruchów poprzez przykurcz skóry. Mogą też powodować charakterystyczny efekt ,,ciągnięcia”, który uniemożliwia m.in. wyprostowanie stawów.
  • Blizny przerostowe – to rodzaj blizn wywołany nadmiernym wytwarzaniem włókien tkanki łącznej i powstający wkrótce po wygojeniu się rany. W tym przypadku istnieje tendencja do wybrzuszania się blizn w kierunku otaczającej skóry, nawet gdy blizna jest ograniczona do miejsca wyjściowego uszkodzenia. Blizny przerostowe występują bardzo często wtedy, gdy miejsce występowania rany nie zostało zabezpieczone lub unieruchomione, a także, gdy doszło do zakażenia rany. Blizny przerostowe występują bardzo często u osób po poparzeniach.
  • Blizny zanikowe (atroficzne) – to blizny powstałe najczęściej w wyniku przebytego trądziku lub ospy wietrznej. Często mają okrągły kształt, a dzięki temu, że leżą poniżej powierzchni skóry, przypominają miejscowe zagłębienia. Blizna zanikowa powstaje wtedy, gdy tkanka blizny pokrywa ranę, w której powstało za mało tkanki do wypełnienia uszkodzonego miejsca.

Laserowe usuwanie blizn

Istnieje przynajmniej kilka skutecznych sposobów usuwania blizn zlokalizowanych na twarzy lub ciele. Jednak współcześnie specjaliści medycyny estetycznej sięgają najczęściej po metody laserowe, które ich zdaniem są w stanie przynieść najlepsze efekty terapeutyczne w usuwaniu blizn. Nie bez znaczenia jest jednak dopasowanie odpowiedniego rodzaju lasera do rodzaju naszych blizn – ze względu na inną strukturę, np. blizn zanikowych i przerostowych, wymagane jest często zastosowanie urządzeń o różnych parametrach oraz właściwościach.

W przypadku zabiegu usuwania blizn specjaliści najczęściej muszą dokonać wyboru pomiędzy laserami ablacyjnymi i nieablacyjnymi. Podczas zabiegów laserem ablacyjnym, np. Alma Harmony Ipixel i Pixel CO2, wiązka lasera wnika w głębokie warstwy skóry, gdzie jest pochłaniana przez znajdującą się wewnątrz komórek wodę. Woda ulega natychmiastowemu podgrzaniu, co prowadzi do odparowania (ablacji) naskórka oraz wierzchniej warstwy skóry właściwej. Zabieg powoduje z jednej strony celowe i kontrolowane uszkodzenie komórek, z drugiej zaś pobudzenie ich do regeneracji i wytworzenia nowego kolagenu. Ze względu na większą inwazyjność zabiegu z wykorzystaniem laserów działających na zasadzie ablacji, sprawdzi się on zarówno przy usuwaniu blizn zanikowych, jak i przerostowych czy bliznowców. Lasery nieablacyjne, które podgrzewają zewnętrzną warstwę skóry bez uszkadzania naskórka, stosuje się natomiast najczęściej przy ,,mniej wymagających” przypadkach, np. redukcji niewielkich blizn pourazowych czy blizn potrądzikowych. Do grupy laserów nieablacyjnych możemy zaliczyć m.in. urządzenia Picosure, Discovery Pico czy Icon Palomar 1540.

Więcej informacji na temat podstawowych rodzajów blizn i metod ich usuwania znajdziesz na stronie: https://klinikamiracki.pl/twoj-problem/blizny/

Kategorie
Uroda