Społeczeństwo na całym świecie się starzeje.
Co więcej, liczba ludności ma stale spadać, ale jednocześnie zwiększa się liczba seniorów. Za tych uznaje się osoby, które ukończyły już 60 lat. Jak się im żyje i jaki jest ich status społeczny i materialny? Czy seniorzy w Polsce mogą pozwolić sobie na komfort życia podobny do swoich rówieśników w innych krajach Unii Europejskiej? Poznajcie szczegóły.
Sytuacja ekonomiczna seniorów w Polsce
W Polsce żyje około 7 milionów emerytów. Ich głównym źródłem utrzymania jest świadczenie emerytalne bądź rentowe. Prawie 10% z nich podejmuje też dodatkową pracę zarobkową. Wszystko dlatego, że samo świadczenie nie jest wystarczające, by móc swobodnie się utrzymać. Co ciekawe, 3% seniorów finansowo wspiera rodzina.
Wylicza się, że średni miesięczny dochód seniora to nieco ponad 1800 złotych, ale wydatki w okresie miesiąca to prawie 1500 złotych. Widać więc wyraźnie, że wolnych środków na komfortowe życie nie pozostaje im wiele.
Zdrowie seniorów w Polsce
Ważnym aspektem poziomu życia osób w podeszłym wieku jest ich zdrowie. Okazuje się, że tylko co czwarty senior ocenia swoje zdrowie jako dobre. Większość z nich uskarża się na problemy zdrowotne i musi z tego tytułu ponosić niemałe koszty, jakie wiążą się z koniecznością przyjmowania leków. 44% seniorów ma nadwagę, ponad 50% ma zdiagnozowane zbyt wysokie ciśnienie krwi. Dokładnie tyle samo zmaga się z chorobą zwyrodnieniową stawów, 25% ma cukrzycę, 20% cierpi na nietrzymanie moczu, a 15% boryka się z chorobami tarczycy.
Warto wziąć pod uwagę, że ogromna liczba seniorów nie jest w stanie żyć samodzielnie. Nie pozwala im na to właśnie stan zdrowia. Niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem ich bytowania na odpowiednim poziomie okazuje się dom opieki. Łódzkie, jak i inne terytoria na mapie całej Polski na szczęście posiadają profesjonalne placówki tego rodzaju, które oferują stały pobyt podopiecznym w podeszłym wieku, którzy nierzadko wymagają całodobowej opieki, a nawet rehabilitacji. Ciekawostką jest przy tym fakt, że w Polsce rynek domów spokojnej starości dopiero zaczyna przeżywać swój prężny rozwój. Na Zachodzie jest to najpopularniejsza forma życia seniorów. Co więcej, starsi mieszkańcy Niemiec czy Holandii coraz częściej właśnie w Polsce szukają swojego miejsca na komfortowe życie. To u nas domy opieki są tworzone według najwyższych standardów, ale cena miesięcznego pobytu nadal jest konkurencyjna względem tych, jakie funkcjonują poza naszymi granicami.
Czas wolny seniorów
Nie da się ukryć, że ze względów finansowych seniorzy żyjący w Polsce nie mogą sobie pozwolić na różnego rodzaju rozrywki, które wypełniałyby ich czas wolny, którego przecież po zakończeniu zawodowej kariery mają w nadmiarze. Podczas gdy ich rówieśnicy z Niemiec czy krajów skandynawskich nawet kilka razy w roku wyjeżdżają na zagraniczne wycieczki w celach wypoczynkowych, najczęstszą rozrywką Polaków jest oglądanie telewizji i słuchanie muzyki. Jesteśmy też daleko w tyle, patrząc na aktywność fizyczną. Poza granicami Polski popularne wśród seniorów jest narciarstwo, jazda na rowerze czy nordic walking. U nas najczęściej osoby w podeszłym wieku po prostu spacerują.
Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową domu seniora Jovimed.pl