Jak zorganizować udane chrzciny?

Organizacja chrztu i związanego z nim przyjęcia to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Zwłaszcza, jeśli to ich pierwsza ceremonia. Od czego zacząć przygotowania, jakie formalności trzeba załatwić i gdzie ugościć członków rodziny na świętowanie? Poznaj sprawdzone metody na udane chrzciny!

Zaplanuj termin

Termin chrzcin formalnie nie jest uzależniony od żadnej daty i pory roku – można to robić przez cały rok, nawet podczas Adwentu i Wielkiego Postu. W praktyce jednak wygląda to inaczej, gdyż wiele parafii zgadza się na chrzest tylko w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Dlatego zawsze trzeba najpierw udać się do swojej kancelarii parafialnej i zapytać o szczegóły w celu ustalenia terminu chrztu.

Boże Narodzenie czy Wielkanoc są bardzo popularnymi terminami wśród rodziców – nic dziwnego, skoro to najważniejsze święta dla każdego katolika. Z tego też powodu można trafić na prawdziwe tłumy, więc jeżeli wolicie chrzciny w spokojnej, kameralnej atmosferze, radzimy unikanie tych okresów. Lepiej jest wybrać te mniej popularne, bliższe jesieni lub latem.

Załatw formalności

Chrzciny najczęściej się organizuje w najbliższej parafii od miejsca zamieszkania. Jest to wygodniejsze nie tylko ze względu na dojazd, ale przede wszystkim w uzyskaniu dokumentów do innych sakramentów w przyszłości (np. bierzmowanie). Są przypadki, kiedy rodzice postanawiają ochrzcić swoje dziecko w innej parafii, z którą byli dotychczas związani – trzeba się jednak przygotować na załatwienie więcej formalności.

Następnie trzeba wybrać rodzica chrzestnego. Prawo kościelne mówi, że może nim zostać osoba wierząca i praktykująca, po bierzmowaniu, w związku sakramentalnym lub bez i nie spokrewniony w linii prostej z dzieckiem (rodzeństwo, dziadkowie, rodzice). Najlepiej jeżeli jest również pełnoletnia, gdyż musi być na tyle dojrzała, aby sprostać obowiązkom rodzica chrzestnego. Istnieje jeszcze możliwość, żeby to przyjaciel rodziców został chrzestnym – musi mieć tylko naprawdę bliskie relacje z nimi, by uczestniczyć w życiu dziecka.

Jakie dokumenty należy przynieść do kancelarii parafialnej przed chrztem? Na pewno akt urodzenia dziecka, akt ślubu rodziców (powinien być kościelny, ale jeśli nie był to rodzice muszą się zadeklarować jako wierzący), zaświadczenia rodziców chrzestnych z parafii (udowadniający, że są wierzący) oraz dowód spowiedzi rodziców.

Ubiór

Dziecko musi być odpowiednio ubrane na chrzest. Jest to biała szatka w formie koszuli lub serwetki. Oprócz tego obowiązkowe jest zaopatrzenie się w świecę, którą ojciec chrzestny musi zapalić w kościele w trakcie chrztu od paschału.

Gdzie zorganizować przyjęcie?

Wybór miejsca na przyjęcie po uroczystości jest przede wszystkim zależne od liczby gości i budżetu rodziców. W przypadku mieszkania w dużym domu jednorodzinnym nie ma specjalnie różnicy – warto jednak poprosić kogoś z rodziny o pomoc przy kuchni i dekorowaniu. Dla tych, co chcą zorganizować przyjęcie w domu, a nie widzi im się gotowanie dobrym pomysłem będzie zamówienie cateringu – można wtedy zaszaleć w kwestii potraw i wybrać coś niecodziennego.

Dla tych, co nie są w stanie pomieścić całej rodziny w mieszkaniu, najlepszą opcją będzie rezerwacja stolika w restauracji lub wynajęcie specjalnej sali w hotelu. Sala na chrzciny jest o tyle korzystna, że gwarantuje kameralną atmosferę z dala od innych imprez dziejących się w hotelu. Mają również w cenie wyżywienie.

Artykuł powstał przy współpracy z Hotelem Astra z Poznania, która oferuje organizację wesel, chrzcin i innych imprez okolicznościowych. Zapraszamy do ich strony w celu zapoznania się z ich usługami.

Kategorie
Rodzina