Kosmetyczka czy lekarz medycyny estetycznej – czym różnią się ich specjalizacje?

Różnica w kompetencjach między kosmetyczką a lekarzem medycyny estetycznej jest bardzo duża. Niestety bardzo często zdarza się, że oferta gabinetów kosmetycznych obejmuje zabiegi, które powinien wykonywać lekarz medycyny estetycznej. Warto wiedzieć, z jakich propozycji korzystać u kosmetyczki oraz z jakimi lepiej kierować się do lekarza medycyny estetycznej. Oba zawody są niezwykle ważne w dbaniu o swoja urodę.

Zabiegi inwazyjne i nieinwazyjne – które z nich powinny być wykonywane tylko w klinice medycyny estetycznej?

Kosmetyczka zazwyczaj uprawniona jest do wykonywania nieinwazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak w zakres jej kompetencji wchodzi również makijaż permanentny, który wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry. Jest to jednak ingerencja w płytką warstwę naskórka. Jeśli chce się skorzystać z metod, które docierają do głębszych warstw skóry, należy skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej. Jest to ważne ze względu na ryzyko pojawienia się poważnych powikłań.

Czy lekarz medycyny estetycznej nie popełnia błędów?

Aby zostać lekarzem medycyny estetycznej, należy ukończyć wykształcenie kierunkowe. Pozwala to zdobyć ogromną wiedzę i doświadczenie, które wykorzystywane są w prowadzonym gabinecie. Nie oznacza to jednak, że w trakcie zabiegu nie wydarzy się sytuacja nieoczekiwana. Różnicą jednak między lekarzem medycyny estetycznej, a kosmetyczką po kursach jest umiejętność reagowania na niepożądane objawy. Wielu lekarzy zgodnie potwierdza, że często przychodzą do nich pacjenci, którzy mieli wykonywane zabiegi przez osoby nieprofesjonalne, w wyniku czego doszło do komplikacji. Naprawianie takich szkód nie należy do łatwych.

Do kogo zwrócić się z problemem?

Do gabinetu medycyny estetycznej udać się można z wieloma problemami – z przebarwieniami, rozstępami, bliznami, zmarszczkami, w celu powiększenia ust, ujędrnienia skory twarzy i ciała. Zabiegi stosowane w gabinetach medycyny estetycznej mogą być inwazyjne i wymagać określonego okresu rekonwalescencji. Wszelkie pytania związane z zabiegiem i informacje można uzyskać podczas pierwszej wizyty, na której lekarz przedstawi szczegóły.

Gabinety kosmetyczne natomiast oferują szereg zabiegów pielęgnacyjnych, których zadaniem jest nie usuwanie skutków, a zapobieganie ich powstawania. Peeling, mikrodermabrazja czy kawitacja to zabiegi, które poprawiają stan skóry, ale nie cofają tego, co w wyniku różnych procesów, na przykład starzenia, już się na cerze pojawiło. Tu również doświadczona kosmetyczka doradzi, jakie zabiegi pielęgnacyjne będą najlepsze dla osoby w danym wieku, z daną skórą.

Tekst przy współpracy z drparadowska.pl.

Kategorie
Uroda