Najlepsze prezenty dla budowania kreatywności małych dzieci

Wybierasz się na urodziny do malucha najlepszej przyjaciółki lub chcesz sprawić swojej pociesze niebanalny prezent? Co kupić, jeśli nie bardzo znamy się na dziecięcych zabawkach lub mamy do czynienia z maluchem, który „wszystko już ma”? oto kilka sprawdzonych pomysłów.

Zabawki dostosowane do wieku dziecka

Pierwsze, co powinnyśmy wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad najlepszym prezentem dla malucha to jego wiek. Nie ważne czy chcemy kupić piłkę, namiot, zestaw majsterkowicza dla dzieci czy może małą kuchnię – zawsze zabawka powinna mieć na opakowaniu informację o wieku i właśnie nią powinniśmy się kierować w trakcie zakupu. Nie próbujmy na siłę sprawić, by dziecko było dojrzalsze niż jest w rzeczywistości. To niewiele daje, a dodatkowo może zniechęcić malucha do zabawy lub na trwałe zniechęcić do jakiegoś rodzaju zabawy czy zabawki. Jeśli mamy „bardzo ogarniętego dwulatka” oczywiście nie pa przeszkód, by z okazji urodzin kupić mu coś dla wieku lat trzech, ale zbyt skomplikowane zabawki będą dla niego i bezsensowne, i może się okazać, że niebezpieczne.

Cechy zabawki idealnej

By zabawka la dziecka mogła spełniać swoje zadania powinna być przede wszystkim:

  • kreatywna
  • zgodna z zainteresowaniami malucha
  • umożliwiać zabawę samodzielną, ale i możliwość zabawy z opiekunem a także rówieśnikiem
  • prosta w konstrukcji
  • przyciągająca uwagę

Te cechy mogą spełniać zarówno zabawki droższe jak pierwszy instrument dla maluszka (keyboard) czy domek odgodowy, ale również mniejsze, ale cieszące się sporą popularnością wśród dzieci zabawki takie jak zestaw majsterkowicza dla dzieci czy przenośna kuchenka z wieloma elementami albo zwykłe drewniane klocki. Ten ostatni typ zabawki jest o tyle fajny, że można do niego wciąż dokupować elementy, zwiększające możliwości oraz umiejętności manualne naszego malucha.

Zestaw majsterkowicza dla dzieci – dlaczego to świetny pomysł?

Wszystkie te zabawki, które wymagają od dziecka kreatywnego sposobu podejścia do problemu są bardzo rozwijające. Dzięki nim, dziecko kombinuje, pracuje nad swoją pamięcią i cierpliwością. Właśnie dlatego zestaw majsterkowicza dla dzieci jest świetnym prezentem dla każdego malucha, który skończył dwa lata. Dzięki takiemu, odpowiednio dobranemu zestawowi dziecko pracuje nie tylko nad swoimi zdolnościami manualnymi, uczy się też figur, bada nośność elementów, uczy się łączyć i budować. Majsterkowanie jest zawsze dobrym początkiem do kolejnych etapów rozwoju. Zwłaszcza zaś przydaje się w momencie, kiedy dziecko wychodzi z przedszkola i będzie miało przed sobą zadania, do których rozwiązania raz będzie zobowiązane samodzielnie, a innym razem wymagana będzie współpraca w grupie. Majsterkowanie zawsze uczy rozwiązywania problemów i świetnie przyda się jako element wprowadzający do nauki samodzielnego podejmowania decyzji.

Kategorie
Rodzina